בסיעתא דשמיא


מאמרים

שו"ת צניעות / הרבנית י. זיידנר


שאלות ותשובות בענייני צניעות
לשליחת שאלה

שאלה:
א. אני בד"כ לובשת לבן בשבת. האם מותר ללבוש לבן?

ב. האם הרבנית מתירה לצלם עמודים מספריה ולחלק לזיכוי הרבים או להכניס קטעים לעלונים?

ג. בתי רוצה ללבוש חצאית ארוכה וגרביונים שחורים, אך בבית החינוך אוסרים עליה ואומרים שזה נגד התקנון ולא מכובד, ומאיימים בסילוק. אני חסרת אונים! מה לעשות?


תשובה:
א. הצבע הלבן אינו ממיני צבעונין, ולכן מותר בלבישה ברשות הרבים, אך כאשר הבגד חגיגי ומקושט (כגון פייטים, בד מבריק, כפתורים מיוחדים, תחרות ומלמלות), הוא נכנס להגדרה ההלכתית של בגדי צבעונין. על כן יש ללבוש מעליו בגד חלק ופשוט שמכסה לחלוטין את הבגד החגיגי. בבגדים לבנים יש להקפיד במיוחד שהבגדים יהיו אטומים לחלוטין מול האור.

ב. בעקבות מס' מקרים, בהם ראיתי שליקטו מספריי חלקים, ויש שלקחו רעיונות ועיבדו אותם כדי שלא ארגיש שנלקחו מספריי, ושילבו חלקים מספרים אחרים, אשר אינם הולכים לגמרי עם האמת, והתוצאה היתה נוראית, החלטתי לאסור באופן גורף ומוחלט, לצלם או להעתיק קטעים מספריי ללא אישור מפורש ממני בכתב. ניתן לרכוש את ספריי במחירי זיכוי הרבים, גם מכספי מעשרות, ולהפיצם כפי שהם בשלמותם, וזכות זיכוי הרבים תעמוד לכם עד עולם.

ג. אכן צר מאד לשמוע שוב ושוב טענות כאלה, שבנות רוצות ללכת בצניעות, ומונעים מהן באמתלות מגוחכות, וכופים עליהן ללכת נגד ההלכה ולהחטיא את הרבים. אם היא יכולה לעבור לבית חינוך בו יאפשרו לה ללכת כדת, מה טוב ומה נעים שתעבור. ומה טוב ומה נעים אם בנות צדקניות, תלמדנה את חברותיהן ואת מורותיהן את דרך הצניעות הראויה לבת ישראל, על ידי הגשת חומרי הסברה ולימוד, עלונים וספרים (ניתן להתקשר אליי להתייעצות). או שתפתחנה קבוצות לימוד ותלמדנה את חברותיהן, ואזי כשתהיה קבוצה גדולה ומגובשת של בנות הרוצות להתלבש בצניעות, לא יוכלו לאיים על כולן, ויאלצו לשנות את התקנון. ואם לא להורות הלכה למעשה ללכת בצניעות, על כל פנים להתיר לבנות ללכת בצניעות.

  כתר מלכות - למען הקדושה והצניעות בהכוונת גדולי ישראל